WWW.ARBNOR-GASHI.PAGE.TL
  FJALË TË URTA
 
Jeta është vizatim në të cilën s’mund ta përdorim gomën për fshirje.
-----------------------------------------------------------
Mbarë bota është një skenë, dhe të gjithë njerëzit janë aktorë – (Shekspiri)
----------------------------------------------------------
Po të mos kishte jeta vuajtje, s’do t’ia dinim vlerën gëzimit..
-----------------------------------------------------------
Ai që ta ruan të fshehtën të do me shpirt – (Hafiz Ali Korca)
-----------------------------------------------------------
Gjysma e punës është mbaruar kur ajo fillohet me deshirë - (Naim Frashëri)
-----------------------------------------------------------
Duhet të shfrytëzohet mirë koha, sepse jeta nga koha përbëhet - (Sami Frashëri)
-----------------------------------------------------------
Babai im thote gjithmone:"Nese ne çastin e vdekjes ke pese miq te vertete,
atehere ke jetuar nje jete fantastike".
-----------------------------------------------------------
Nese gjithe miqte e mi do te hidheshin nga ura une nuk do te hidhesha...do te qendroja poshte saj qe te mund t'i prisja.
-----------------------------------------------------------
Ne jeten tuaj nuk ka asnje moment qe te mos jete gjendur ndonje rruge per te dale nga situata e veshtire ne te cilen keni rene.
-----------------------------------------------------------
Vetëm puna i pengon njerëzit që të mos mendojnë për gjëra të këqija.
-----------------------------------------------------------
Veprat flasin më shumë se fjalët - (Angleze)
-----------------------------------------------------------
Dashuria mbin nga besimi, jeton nga shpresa, ndersa vdes nga mëshira - (Monteskie)
-----------------------------------------------------------
Nuk ka krijesë pa dashuri, as dashuri të sinqertë pa xhelozi - (Mom)
-----------------------------------------------------------
Muzika është ushqim i shpirtit – (Shekspiri)
-----------------------------------------------------------
Zoti e provon njeriun e mire me shume shume sende ne kete jete,se ai i keqi e lyp te keqen vet.
-----------------------------------------------------------
Vdekja është e bukur, kur jeta është e shëmtuar – (Bah)
-----------------------------------------------------------
Ai që nuk di dhe nuk di pse nuk di – është i marrë; largohu prej tij
Ai që nuk di dhe e di se nuk di, është fëmijë, mësoje; nëse ti di, e nuk e mëson ke bërë gabim.
Ai që di dhe nuk e di që di, është i fjetur; mos e lë të flejë por zgjoje – nëse nuk e zgjon ke bërë mëkat.
Ai që di dhe e di se di është i mencur; andaj shko pas tij, nëse shkon pas
tij do të kesh udhën e ndriçuar. (Mendime filozofike)
-----------------------------------------------------------
Durimi është i hidhur, mirëpo sjellë fruta të ëmbla – (Ruso)
-----------------------------------------------------------
Qeni kur lehë na paralajmëron që mos t’i afrohemi.
Ai që nuk lehe zakonisht përgaditet që të na kafshojë – (Zeki Bejtullahu)
-----------------------------------------------------------
Thuaje atë që vlenë ose hesht – (Fetare)
-----------------------------------------------------------
Dëshiro për njerëzit, çdëshiron për veten – (Fetare)
-----------------------------------------------------------
Miqtë e vërtetë tregohen në fatkeqësi – (Fetare)
-----------------------------------------------------------
Ke besim në vetvete, që të besojnë të tjerët – (F. La Roshufko)
-----------------------------------------------------------
Dita më e humbur nga të gjitha është ajo në të cilën s’kemi qeshur – (S.Shamfor)
-----------------------------------------------------------
Inati të plakë, e qeshura të rinon – (Thënie angleze)
-----------------------------------------------------------
E qeshura është ilaqi më i mirë i natyrës.
-----------------------------------------------------------
Kah dituria shkohet përmes tri rrugëve: përmes të menduarit, edukimit, dhe përvojës ( Latine)
-----------------------------------------------------------
Të përsëriturit është nëna e të mësuarit – (Cajkovski)
-----------------------------------------------------------
Mohimi i gabimit është gabim i dyfishuar – (Monteskie)
-----------------------------------------------------------
Përpiqu të imitosh vetem punët e mira të njerëzve të mëdhenj – (Sami Frashëri)
-----------------------------------------------------------
Më mirë të mbetet i akuzuari pa u dënuar se sa te dënohen të pafajshmit – (Sami Frasheri)
-----------------------------------------------------------
Rruga e jetës është drejtesia, mos u ndaj nga rruga për të hyrë në rrugica.
-----------------------------------------------------------
Sa më shumë që jepni, më shumë do të keni – (Lao Ce)
-----------------------------------------------------------
Ai që nuk ndërron mendje kurrë, ndoshta s’ka fare – (Moravia)
-----------------------------------------------------------
Guximi është fillimi i fitores – (Plutarku)
-----------------------------------------------------------
Njeriu që flet shumë, sado mirë që të flasë, në fund do ta thotë ndonjë marri
-----------------------------------------------------------
Njeriu është aq i ri, sa të reja ka mendimet.
-----------------------------------------------------------
Njeriu nuk vdes kur mbulohet me dhe,por kur harrohet.
-----------------------------------------------------------
Mbas motit te mire vjen edhe koha e keqe.
-----------------------------------------------------------
Trendafil pa gjemba s'ka.
-----------------------------------------------------------
Çdo gje qe lindet dhe do te vdes.
-----------------------------------------------------------
Mos luaj me zjarrin se te djeg.
-----------------------------------------------------------
Jeta ka berryla shume.
-----------------------------------------------------------
Me ju thone grave se ka dasem ne qiell,ato ngrehin shkallet.
-----------------------------------------------------------
Flet shume, por nuk thot kurrgjo.
-----------------------------------------------------------
Syte jane afer,por nuk e shikojne njeritjetrin.
-----------------------------------------------------------
Jo çdo gje e kuqe eshte qershi.
-----------------------------------------------------------
Njeriun e sheh por zemren s'ia njeh.
-----------------------------------------------------------
S'eshte flori çdo gje qe shkelqen.
-----------------------------------------------------------
Blej kjoshine e mire, e jo shtepine.
-----------------------------------------------------------
Kujdesu per vehte sa je ende i shendoshe.
-----------------------------------------------------------
Kur ke zanatin,te kerkon puna ty e jo ti punen.
-----------------------------------------------------------
Ke para,fluturon me krahe.
-----------------------------------------------------------
Mbill sa te jesh i ri,qe te hash ne pleqeri.
-----------------------------------------------------------
Ai qe eshte i zoti,hyn ne pus e del pa u lagur.
-----------------------------------------------------------
Çdo njeri sheh enderrat e veta.
-----------------------------------------------------------
Çdo e perpjete ka edhe tatepjete.
-----------------------------------------------------------
Çdo njeri ka fatin e vet.
-----------------------------------------------------------
Ata qe te njohin,dijne edhte te çmojne.
-----------------------------------------------------------
Jo te gjithe vezet çelin zogj.
-----------------------------------------------------------
Gjeja me e shtrenjte eshte ajo per te cilen ke derdhur djerse.
-----------------------------------------------------------
E lehte per te thene,por e rende per te bere.
-----------------------------------------------------------
Çdo njeri ka pamjen e tij.
-----------------------------------------------------------
Me mire vone se sa kurre.
-----------------------------------------------------------
Si e nis ne rini do ta mbarosh ne pleqeri.
-----------------------------------------------------------
Jeta eshte e shkurter,arti jeton.
-----------------------------------------------------------
Rinia iken pa te thene "lamtumire",pleqerija vjen pa te thene "tungjatjeta"
-----------------------------------------------------------
Mos e le punen per pastaj,se cdo pune ka kohen e saj.
-----------------------------------------------------------
Jeta e shpenzuar mire eshte e gjate(Rinori)
-----------------------------------------------------------
Te jesh i dashuruar,do te thot te kesh shpirt.
-----------------------------------------------------------
Per dashurin e trendafilit,duhet te durosh gjembat.
-----------------------------------------------------------
Muzika eshte gjuha e vertete e te gjitheve.
-----------------------------------------------------------
Gjuha e dashurise jane syte.
-----------------------------------------------------------
Mendimet e larta gjinden në fjalë te shkurtëra – (Sami Frashëri)
-----------------------------------------------------------
Miku i vertete eshte ai,qe vjen kur te tjeret ikin.
-----------------------------------------------------------
Miqesia e vertete eshte si shendeti,nuk dijme ta çmojme per aq kohe sa e kemi.
-----------------------------------------------------------
Ju jeni farkues i fatit tuaj,ne doren tuaj gjendet çekani me te cilin mund ta kalitni fatin
-----------------------------------------------------------
Kurre nuk ka rast urgjent,por njerez te vonuar
------------------------------------------------------
Pesimist eshte optimisti me pervoje

------------------------------------------------------

Pervoja eshte diçka e mrekullueshme. Te ben te njohesh gabimin cdo here qe e perserit
------------------------------------------------------
Mesuesi me i mire eshte pervoja
------------------------------------------------------
Ajo qe s'arrihet,duket me e embel
-----------------------------------------------------------
Bota eshte helm e mjalte e perzier
-----------------------------------------------------------
Dashuria eshte kripa e jetes,jeta pa dashuri s'ka asnje shije
-----------------------------------------------------------
Puthjet jane fjale qe nuk genjejne kurre
-----------------------------------------------------------
Syri sheh gjithcka,por veten nuk e shikon
-----------------------------------------------------------
Zoti na ka dhene dy veshe dhe nje goje,pikerisht qe te degjojme dyfishin dhe te flasim gjysmen
-----------------------------------------------------------
Nuk eshte e thene qe gjithmone te themi ate qe dime,por ate qe themi duhet ta dime
-----------------------------------------------------------
Deshira dhe mundesia jane dy gjera qe nuk perputhen
-----------------------------------------------------------
Sillu me prinderit ashtu si do te deshiroje qe femijet e tu te silleshin me ty
-----------------------------------------------------------
Zemra eshte nje pasuri qe nuk shitet e as nuk blihet,por vetem dhurohet.
-----------------------------------------------------------
Me trego nje mik qe pranon te qaj me mua,se ata qe duan te qeshin i gjej vete
-----------------------------------------------------------
Ata qe pine(raki) kane nje problem,kur kane gezim pine per te festuar,kur kane hidherim pine per te hequr mendjen dhe kur s'ndodh asgje pine qe ti ndodhi dicka .


PËR DASHURINË
 
"Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
"Gjuha e dashurise eshte te syte!"
"Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!"
"Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!"
"Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!"
"Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!"
"Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!"
"Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!"
Une jap dashuri sepse te dua, jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine.Nese te jap dashuri apo dicka tjeter duke pritur te ma kthesh me dicka, me siguri do te mbetem i deshperuar!"
"Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi..."
"Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!"
"Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!"
"Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!"
"Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
"Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!"
"Dashuria s'ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!"
"Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise."
"Dashuria e pare ecen si gaforrja!"
"Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja!"
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes!"
"Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit!!"
"Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!"
"Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!"
"Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!"
"Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!"
"Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!"
"Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, 'e askush se ka pare!"
"Dashuri do te thote kurre te mos thuash "ME FAL"!
"JETO QE TE DASHUROSH, DASHURO QE TE JETOSH!
"Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!"
"Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!"
"Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme"
"Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje!"
"Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!"
"Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s'i merr as ere e as ngjyre, se s'ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja!
Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari
TE LUTEM ME DUAJ PAK NESE DESHIRON TE ME DUASH GJAT !
Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !
Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !
Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti !
NJE DASHURI ESHTE, POR KOPJE TE SAJ KA ME MIJERA !
EDHE NE KASOLLEN ME TE VOGEL KA VEND PER DY TE DASHURUAR !
Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion !
Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne !
Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne !
DASHURIA ESHTE TER JETA E GRUAS, KURSE NJE EPISOD NE JETEN E MASHKULLIT!
Ai u martua me te sepse e dashuroi , AJO u e dashuroi ate sepse u martua !
C eshte Dashuria? RAST I VOLITSHEM PER DHEMBJE TE GJATE ! Thenia ishte : Sa me shume qe i njof njerezit aq me shume i dua kafshet !
TE NDAHESH VETEM SEPSE NUK E DO ME ESHTE BUDALLALEK, NJEJT SIKUR TE MARTOHESH ME DIKE VETEM SEPSE E DO !
Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi
Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat !
Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren !
Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen
Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri !
Engjejt e quajn gezim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e sketerres,
njerezit e quajn DASHURI !Dashuria nuk eshte problem,ashtu sic nuk eshte nje automjet:problem jane vetem ata qe ngasin automjetin,udhetaret dhe rruga.
Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
Do te te harroj vetem atehere kur nje piktor i verber te pikturoje zhurmen e nje petal trendafili qe bie ne dyshemene e kristalte te nje keshtjelle qe s�??ka ekzistuar kurr.
Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime
 
 
  www.arbnor-gashi.page.tl  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free