WWW.ARBNOR-GASHI.PAGE.TL
  DURRËSI
 

Durrësi


 

Durrësi
Emblema
Durrësi (Shqipëri)
Durrësi
 
Durrësi (Shqipëri)
Qendra e qytetit
Statistika
Koordinatat 41° 19' 27" V ; 19° 27' 21" L
Popullsia
-dendësia
114.000 banorë
 ? banorë/km²
Sipërfaqja 45,1 km²
Administrata
Shteti Shqipëria
Rrethet Durrës
Kodi Postar 2001-2010
Prefiksi telefonik 052
Faqe zyrtare www.durres.gov.al
Politika
Kryetar i Bashkisë Vangjush Dako
Partia udhëheqëse PS
Komunikacioni
Targa e automjeteve DR
Aeroporti Mother Tereza
IATA-Code:TIA
25 km nga qendra
PORTALI : DURRËSI
redaktoni kutinë

Durrësi është qytet bregdetar në Shqipërinë e mesme. Porti i Durrësit është kryesori në vend, gjithashtu një port i rëndësishëm detar i Mesdheut. Qyteti ka mbi 200,000 banorë dhe njëherit është qendra e prefekturës dhe qarkut të Durrësit.

Historia

Artikullii kryesor Historia e Durrësit

Durrësi mund të krahasohet me qytetet më të medhenj të Mesdheut antik dhe Mesjetar. Qyteti Epidamn Dyrah u ndertua nga Iliret Taulante, dallendyshasit ne shekuj XIII-XI p.K Banoret e pare te Dyrrahut, para ilireve te quajtur protoilir, pellazgë, ngriten ne rrethinat e ketij qyteti, vendbanimet e para parahistorike. Ne kushtet e nje klime mesdhetare, zona me e pershtateshme per banim ishte ajo e lumit Erzen (Ululeus) si dhe Ultesira Perendimore perreth saj. Ne bregdetin e Gjirit te Durresit u vendos qendra e pare apo limani me emrin Dyrrah. Sipas autoreve antik, ky qytet u themelua nga dy mbreter me origjine ilire te quajtur Dyrah dhe Epidamn.Ai kishte edhe punishte te punimit te qeramikes,te metaleve,te pelhurave te lekures,kantier per ndertimin e anijeve etj.deshmi e zhvillimit te tregtise jane monedhat prej bronzi e argjendi qe jane prere ne dyrrah.kurse per lulezimin urbanistik deshmon mozaiku i nje dyshemeje,i ashtequajturi bukuroshja e durresit.ne shek 1-3 te e.s.ai perjetoi nje periudhe lulezimi;u be qender dhe porti kryesor i brigjeve te Adriatikut lindor.

Gjeografia

Durrësi është e vendosur në brigjet e detit Adriatik, rreth 30 kilometra (në vijë të drejtë) në perëndim të Tiranës. E historike vendi ishte wedged në mes të detit , një kohë të gjatë dhe një nivel kënetor zinxhirin e kodrave të vogla, mes aeroplanin e detit dhe në veri. Sot, qyteti përhapet jashtë në vendbanimet e ndërtimeve të paligjshme në këtë fushë nga lindja. Është mjaft e cekët në jug gjirin e Durrësit.

Politika ne Durrës

 • Bashkim Kopliku ,Partia Demokratike 1991 - 1994
 • Arqile Gorea ,Partia Demokratike 1994 - 1997
 • Arqile Gorea ,Partia Demokratike 1997 - 2000
 • Miri Hoti ,Partia Socialiste 2000 - 2003
 • Lefter Koka ,Partia Socialiste 2003 - 2007
 • Vangjush Dako ,Partia Socialiste 2007 - ne vazhdim

Durresi eshte nje qytet i cili i ndjen shume levizjet politike. mjafton te permentimzgjedhjet e vitit 2001 ku partia socialiste fitoi 6 nga 7 deputete. Gje e cila u permbys ne zgjedhjet e vitit 2005 ku demokratet fituan te gjithe deputetet ne Durres duke siguruar edhe pushtetin.

Transporti

Durrësi ndodhet rreth 35 km larg Tiranës kryeqytetit të Shqipërisë. Është qendra e sistemit hekurudhor shqiptar. Gjithashtu Durresi eshte edhe porti me i rendesishem ne vend dhe lidhet me Italine me ane te trageteve te lines Durres - Bari, Durres - Ancona, Durres - Trieste. Sllovenine me ane te tragetit te linjes Durres - Kooper. Gjithashtu Durresi eshte edhe pikenisja e korridorit 8, si dhe kryqezim i linjave me te rendesishme te automobilizmit, ku me e rendesishmja eshte linja Durres - Kukes - Morine e cila lidh Shqiperine me Kosoven duke shkurtuar distancen e udhetimit.

Klima

Klima në Durrës eshte një e ulët prej 5 ° C në janar dhe të lartë prej 28 ° C në korrik dhe gusht. Qershor, korrik dhe gusht janë driest muaj, me më pak se çdo 1cm, reshje se mesatarja.

  Jan Shk Mar Pri Maj Qer Kor Gus Sht Tet Nën Dhj
Numri mesatar i ulët (°C) 5,0 6,0 8,0 11,0 15,0 19,0 21,0 21,0 18,0 14,0 11,0 7,0
Numri mesatar i lartë (°C) 12,0 13,0 14,0 18,0 21,0 25,0 28,0 28,0 24,0 22,0 16,0 13,0
Burimi: MSN Weather

Kultura

 
Xhamia Në Durrës

Qyteti binjakëzimi

 • Flag of Italy.svg Bari, Italia
 • Flag of Turkey.svg Stambolli, Turqia
 • Flag of Kosovo.svg Prishtina, Kosova

Shiko edhe këtë

 • Amfiteatri i Durrësit
 • Qarku i Durrësit
 • Deti Adriatik
 
  www.arbnor-gashi.page.tl  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free