WWW.ARBNOR-GASHI.PAGE.TL
  INDIRA GANDI
 

Indira Gandhi

 
Indira Gandhi

Indira Gandhi (Indira Priyadarshini Gandhi, इन्दिरा गांधी) lindi më 17 nëntor 1917Allahabad dhe vdiq më 31 tetor 1977 nga një AtentatNju Delhi.

Jeta

Indira Gandhi ishte kryeministre e Indisë prej 1966 deri 1977 dhe prej 1980 deri 1984.

Ajo nuk kishte lidhje familjare me Mahatma Gandhin, ajo ishte vetëm e martuar me Feroze Gandhi. Kjo dukuri i ndihmoi shumë për t'i fituar zgjedhjet parlamentare. Ajo ishte fëmija i vetëm i Jawaharlala Nehrus, më vonë kryeministër i parë i Indisë.

 
  www.arbnor-gashi.page.tl  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free