WWW.ARBNOR-GASHI.PAGE.TL
  JOHN F. KENNEDY
 

John F. Kennedy

 
John F. Kennedy

John Fitzgerald "jack" Kenned (Maj 29, 1917 - Nentor 22,1963), shpesh i njohur me inicialet e tij JFK, ishte presidenti i 35 te i Shteteve te Bashkuara, duke sherbyer nga 1961 deri ne vrasjen e tij ne 1963. Pas sherbimit ushtarak si komandant i Motor Torpedo Boat PT-109 gjate Luftes se II Boterore ne Paqsorin e jugut, aspiratat e tij ju drejtuan politikes. Me inkurajimin dhe mbeshtetjen e te atit, Joseph P.Kennedy, perfaqsoi Kongresin e 11 te Massachusetts ne Shtepine e perfaqsimeve ne Sh.B.A nga 1947 deri 1953 si nje demokrat dhe qendroi ne senatin e Sh.B.A nga 1953 deri 1960. Kennedy mundi Zvendes presidentin republikan , kandidatin Richard Nixon ne 1960 ne zgjedhjet presidenciale, nje nga me te mbyllurit ne historine Amerikane. Ai ishte presidenti me i ri ( pas theodore Roosevelt), dhe presidenti i pare i lindur ne shekullin e 20, vetem 43 vjec kur u zgjodh president. kennedy ishte i pari dhe i vetmi president katolik, dhe i vetmi president qe fitoi Cmimin Pulitzer. Ngjarjet gjate administrimit te tij perfshijne Bay of Pigs Invasion, The Cuban Missile Crisis, ndertimi i murit te Berlinit, The space Rare, levizja per te drejtat e afroamerikaneve dhe ngjarjet ne luften e vietnamit. Kennedy u vra ne 22 Nentor,1963 ne Dallas, Texas. Lee Harvey Oswald u fajesua per krimin por edhe ky u vra nga Jack Ruby dy dite para se te dilte ne gjyq. Fbi, Warren Commision dhe House select committee on Assassinations nxorri perfundim se Oswald ishte vrasesi. Kjo ngjarje ishte nje moment i rendesishem ne historine e Sh.B.A. Sot, Kennedy vazhdon te jete nje nder te paret ne listen e public opinion ratings si si president i Sh.B.A. Early life and education Kennedy lindi at 83 Beals Street ne Brookline, Massachusetts ne 29 maj, 1917, djali i dyte i Joseph P.Kennedy dhe Rose Fitzgerald. Kennedy jetoi ne Brookline per 10 vjet.Mbaroi ne shkollen publike te Edward Devotion me pasr ne Noble and Greenough, vazhdoi ne Dexter School. Ai ishte antar i Scout troop 2 ne Bronxville nga 1929 deri 1931 dhe ishte i pari Boy Scout qe u be president.. Kennedy shpenzonte pushimet e tij me familjen ne shtepine e tyre ne Hyannisport, Massachusetts dhe krishlindjet ne shtepine e tyre ne Palm Beach, Florida. Kariera e hershme politike Pas luftes se dyte boterore, Kennedy kishte marre ne konsiderate mundsine qe te behej gazeta perpara se te vendoste per tu futur ne politike.Prior ndaj luftes, ai e kishte te vendosur iden per nje karierre politike, sepse familja e tij, vecanerisht i ati,kishin shpresa se i vllai Joseph do te futeshe ne politike. Sidoqofte Joseph u vra gjate luftes se dyte boterore. Kur ne vitin 1946 perfaqsuesi i Sh.B.A James Michael Curley la karrigen e tij per tu bere mayor i Bostonit Kennedy vrapoi per kete karrige duke e mundur rivalin republikan me nje ndryshese te madhe. Ai ishte nje kongresmen per 6 vjet por kishte nje mbeshtetje te madhe votash, sidomos nga Presidenti Truman dhe pjesen tjeter nga partia Demokratike. Ne 1952 ai e mundi Republikanin Henry Cabot Lodge per ne senatin e Sh.B.A. Kennedy u martua me Jacqueline Lee Bouvier ne 12 shtator, 1953. Charles L.Barlett, nje gazetar, prezantoi ciftin ne nje mbremje. Gjate kovaleshences se tij ne 1956, ai publikoi Profiles in Courage, nje liber qe pershkruante 8 shembujt ne te cilet Senatoret amerikane rezikonin karierrat e tyre duke qendruar pro besimeve personale, Libri u vleresua me cmimin Pulitzer per biografi ne 1957. Qe nga koha e publikimit ka pasur fjale se per kete liber kishte bashkpunuar me keshilltarin e tij te ngushte Ted Sorensen, i cili kishte hyre ne zyren e Senatit ne 1953 dhe sherbente si nje SpeechWriter per Kennedy deri ne vdekjen e tij. Ne maj 2008, Sorensen konfirmoi keto fjale ne autobigrafine e tij. Ne zgjedhjet presidenciale te 1956, presidenti Adlai Stevenson La zgjedhjen e nje zvendspresidenti per Konventen Demokratike, dhe Kennedy mbaroi ne Ballotazh me Senatorin Estes Kefauver Of Tennessee. Pas kesaj humbjeje, Kennedy mori nje fame kombtare e cila u provua ne vitet ne vazhdim. Babai i tij Joseph Kennedy, Sr. tha se ishte e njejta situate si athere kur John nuk e mori kandidimin, sepse sipas tij njerzit fajsoni shkollat katloike romane, edhe pse e dinte qe cdo Demokrat do kishte probleme duke konkurruar kunder Eisenhouwe ne 1956. John F.Kennedy votoi per Civil Right Act 1957 pasi kishte votuar per Jury Trial Amendment, i cili efektivisht e beri kete akt pavlefshem sepse denimi per dhunen nuk do merreshe kurre. Senatoret ka,es Eeastland dhe John MccClellan dhe governatori i Mississippi James P.Coleman ishin disa nga mbeshtetesit e pare te fushates presidenciale te Kennedy. Ne 1958 Kennedy u rizgjodh duke mundur republikanin Vincent J,Clelste me nje shume votash te medha. Senatori Josemph McCarthy ishte nje mik i familjes Kennedy: Joseph kennedy, Sr. ishte nje nga mbeshtetesit kryesore te McCarthy; Robert F. Kennedy punonte per McCarthy ne nenkomitet, dhe McCarthy ishte i lidhur me Patricia Kennedt. Ne 1954 kur senati i helmuar te McCarthy, John Kennedy beri nje fjalim per censuren e McCarthy,Senator kennedy ishte ne spital. Meqenese mungonte, Kennedy mund te dyfishonte voten e tij kunder nje senatori tjeter por zgjodhi mos e bente. Episodi qe dobesoi mbeshtetjen e Kennedy vecanerisht me Eleanor Roosevelt.

 
  www.arbnor-gashi.page.tl  
 
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free